Nyakunkon a karácsony, s aki ilyenkor főzésre adja a fejét, bizony nagy munkát vállal, hogy a családnak kedvére valót főzzön. Ilyentájt klasszikus ételnek számít a töltött káposzta, a pulyka, vagy éppen a halászlé. Egy jó horgásznál bizony nem árt, ha a halat el is tudja készíteni, ehhez adok most némi segédletet, avagy kedvcsinálót, az ünnepi menü színesítéséhez.
Két nagy kedvencem van a halászlevekből, az egyik a túr menti halászlé, mely egy igen különleges zamatú lé, valamint a szegedi ízvilágú halászlé. Ami mind a kettőre igaz, hogy alaplével készül, valamint minél többféle halból van, annál jobb. Bizonyára a bajai halászlé is kitűnő eledel, ugyanakkor se nem főztem, se nem ettem még tán belőle –utóbbi lehet vétek- bár talán bocsánatos bűn, ha ezzel most nem foglalkozom, térjünk is vissza az alapleves változathoz.
Egy kedves ismerősömnek köszönhetően hozzá jutottam egy régi szakácskönyvhöz, amely Makay Béla tollából íródott, Szabad tűzön címmel. A dolog érdekessége, hogy a szerző főként Tisza menti emberektől gyűjtött össze különféle recepteket, melyek szerintem a kor hagyományait őrző, mondhatni autentikus népi receptek. Nos, ebből néztem én ki és tanultam meg ami tetszett, így például a cikk anyagául szolgáló remekművet is. Jöjjön tehát a teljesség igénye nélkül: halászlé alaplével, jó fűszeresen.
A recept szerint a hozzávalók 6-8 főre a következők:
7 l víz
1 kg apró hal, halfejek, uszonyok
3-4 fej vöröshagyma
3-4 csípős paprika*
1,5 evőkanálnyi piros paprika
1.5-2 kg nagyobb hal
1 közepes krumpli**
1 zöldpaprika
1 csipet bors, só.
*Akkoriban tudtommal kevésbé volt csemege paprika, főleg a csípős létezett, emiatt a könyvben sok recept csípőset ír. Természetesen kihagyható, vagy helyettesíthető csemege paprikával
**A krumpli hallatán talán többen is felszisszennek, pedig régen ez is bevett szokás volt bizonyos helyeken. Én ebből az ételből kihagytam, de pl. a túr menti halászlébe kötelező!
Jöjjön akkor az általam főzött verzió. Én az apró halakat most kihagytam, ezúttal pontyot és harcsát sikerült szereznem –óh, bocsánat, fognom, hiszen ez mégis csak egy horgász oldal! A halakat tisztítás és bontás után lefiléztem, a vázat félre tettem alaplének, a filéket felkockáztam és besóztam. Ezután bekészítettem a zöldségféléket
A hozzávalók egy része
Mivel én kevesebb főre főztem,ezért csupán három fej hagymát, továbbá egy kápia paprikát, valamint egy zöldpaprikát használtam fel az alapléhez. Mivel szeretem a csípőset, ezért tettem bele egy csili paprikát is, de pl a cseresznye paprika ugyan úgy tökéletesen megfelel.A képen szerepel még egy konzerv sűrített paradicsom, s bár a cikk nem említi, nagyon sok halászlé receptben ott van a paradicsom, sőt télen a zsírtalan konzerv lecsó, emiatt -meg amiért szeretem-, hát tettem bele ezt is. Ennek elég volt a fele, ha túlzásba esnénk, elviheti savanykás irányba az ízét. Nyáron értelemszerűen a friss paradicsom jobb, abból általában kettőt teszek bele. A paprika magolaj kihagyható, a képen csupán díszletként szerepel, de amúgy szép színt ad neki.
Először is, sózzuk meg a halfiléket. Bár a hal szereti a sót, mégis óvatosan, érzéssel adagoljuk, mert menet közben az alaplevet is folyamatosan kell majd sózni és ha belekerül a sózott halfilé, könnyen el lehet így rontani a levest.
A halfiléket tegyük félre, had álljon a sóban. Vegyünk egy fazékban vizet, tegyük fel forrni. Én kb 6 l vizet forraltam. Ez később majd folyamatosan párolog főzés közben, valószínűleg menet közben még önteni kell majd hozzá, ám a végső állagot az alaplé elkészülte után, a legvégén állítjuk be. Fogjuk a hagymát és egy deszkán aprítsuk fel. Ha ez megvan, tegyük a forrásban lévő vízhez.
A hagyma után daraboljuk fel a paprikát is, majd tegyük ezt is az alapléhez.
Tegyük bele a halak vázát és a színhúsnak nem való, uszonyosabb, részeket, majd sózzuk és fűszerezzük.
Sóból kezdésnek tenni kell bele jócskán, természetesen főzés közben ízlelgetjük, és ha kíván még, akkor adunk hozzá. Nem baj, ha eleinte kissé sótlan, úgyis a legvégén fogjuk beállítani az ízét. Én őrölt fehér-és fekete borsot is adtam hozzá, előbbiből kb egy csapott mokkás kanállal, utóbbiból nagyjából egy késhegynyit. Végül a fűszerpaprikát is nyugodtan adjuk hozzá, én 1 ½ evőkanállal tettem bele. Mialatt fő a lé, egy fakanállal nyugodtan törjük, kavargassuk a húst, hogy a váz minél könnyebben szétessen, ezzel lerövidítve a főzés idejét. Az alaplevet erős lángon főzzük, ha rotyog, akkor jól csináljuk. Közben kóstolgatjuk, kell e még bele só.
Amikor már úgy látjuk, alaposan szétment a hús, a csontok pedig lesüllyedtek a lé aljára, akkor jól dolgoztunk, hamarosan leszűrhetjük. Én a levet kavargatva szoktam megnézni, mikor jön el ez a pillanat.
Egy lyukacsos tésztaszedő segítségével kezdjük el leszűrni a sűrűjét az alapléről. Érdemes először óvatosan leszedni a tetejét, majd amikor már úgy látjuk, alig van mit leszűrni, kezdjük kavarni az alját, ekkor a még lent lévő összetevők is felúsznak, ezekből óvatosan kiszedegetem a lényeget a szedővel, a szálkákat pedig kidobálom. Amikor már úgy vesszük észre, hogy lassan több a szálka, mint a hús, nem érdemes tovább szűrni, amit kellett már leszedtük, elegendő sűrű anyagot szedtünk össze az alapléhez, a szálkákat és a kevéske maradék pépet eldobhatjuk.
Amikor kész leszek, én elő szoktam venni egy kisebb edényt is, ebbe kezdésnek pár merőkanál alaplevet szedek.
Íme a majdnem kész alaplé
Na és akkor most jön a csavar, aki fél az alaplé készítéstől, pontosabban annak a fárasztó részétől, a passzírozástól, annak ajánlom figyelmébe a bot mixert, mint kukta segédet, mivelhogy gyönyörűen le lehet vele pépesíteni a sűrű levet, a kívánt állagúra.
Bot mixerrel pépesítsük le a sűrű levet
Amikor egy adag kész, azt beleöntöm egy nagyobb fazékba. Ezt addig csinálom, míg végül az utolsó adagot is le nem pépesítettem. Végül egy jó sűrű pépes levet kapunk. Nem véletlen a nagyobb fazék, mert ezt fel kell öntenünk, tehát hígítani vízzel, különben olyan sűrű lesz, hogy megáll benne a kanál, amikor kihűlt.
Ilyen a kész alaplé
A jó halászlé háromszor forr fel. Az első alkalommal az alaplé komponensek bele tétele után, majd a leszűrt és átöntött levet újra fel kell forralni. Végül amikor ez megvan, beletesszük a halfilét, ami visszahűti, majd újraforrástól számítva nagyjából 20 perc múlva tálalható. Hasznos tanács! Aki még nem főzött halászlevet, az jó ha tudja, hogy amikor már nem szed belőle senki, rakjuk szét kisebb edényekbe, hogy hamarabb lehűljön, ugyanis ha egyben marad a forró lé, szinte borítékolható hogy megcsiccsen.
Fogjuk a korábban megsózott filéket
Majd tegyük az újraforrt lébe
Ha van belsőség, azt elég a vége előtt 10-15 perccel beletenni, nehogy szétfőjön
Kész is a halászlé, lehet tálalni
Ízlés szerint adhatunk még hozzá csípőset
Jó étvágyat és Kellemes Ünnepeket kívánok!
Írás, fotók: Szili Dániel (Danius)